NOSTALJİ-4 YEREL SEZONLARIMIZ (2008-2009)
Pazar, 17 Mayıs 2020 20:08

Bugün sizleri bizim için ve Kütahya için kaybedilen,belki şehir olarak utanılması gereken 2 sezona götürüyoruz.Bu kimsesizlik,sahipsizlik ve en dibi gördüğümüz sezonlar.

DİP'TE İKİ SEZON:  2008-2009 ve 2009-2010 Sezonları

Kütahyaspor kurulduğu 1966 yılından itibaren yalnızca 1978-1979 Sezonunda amatör ligde oynamış orada da aynı sezon şampiyon olarak yeniden profesyonel liglere dönmüştü. Yani 42 yıllık mazisinde 41 sezon profesyonel liglerde oynayan mavi lacivertliler 30 sene kesintisiz yer aldığı profesyonel liglerde 2008-2009 sezonunda olmayacaktı. Dönemin Belediye Başkanı Mustafa İça’ya büyük tepki vardı ve takımı liglere geri döndürmek zorunda olduğu dile getiriliyordu. Bunun üzerine Kütahya futbolunda söz sahibi kişilerle bir araya gelen İça, ne yapabiliriz diyerek yol haritası çizme kararı aldı.

Burada Kütahyaspor’un SSK ve Maliye borçlarının 1 milyonun üzerinde olduğu, yeni takım alarak amatörde adını değiştirerek Yeni Kütahyaspor kurulması gerektiği fikri savunuldu. O dönem bir çok takım bunu yeni yeni yapmaya başlamıştı ve hazır düşmüşken sırttaki kamburdan kurtulma fikri herkesin hoşuna gidiyordu. Bunun üzerine İça’ya SHÇEK takımının alınabileceği rapor edildi. Bir halı saha ve büfe karşılığında Shçek takımı alındı. Artık adı Yeni Kütahyaspor mu olsun, 1966 Kütahyaspor’mu o konuşuluyordu. O sırada Kütahyaspor’un mevcut borçlarından dolayı yöneticilere tebligat gitmeye başladığı duyuldu. Kütahyaspor’un kapanma kararının alınacağı kongreye, taraftarların gelmemesi istendi. Ancak mevcut borçların kişilere kalacağı korkusuyla bu sessiz kongrede bir yönetim oluşturulduğu bilgisi çok geçmeden duyuldu. Sağ gösterip sol vurunca İça kızdı ve aldığı takımın adını Kütahya Belediyespor yaparak liglere kattı. Kütahya kamuoyunda işin aslını bilmeyenler Belediye Başkanı, Kütahyaspor’a karşı rakip çıkarttı diyerek, tepkileri İça’ya yönelttiler. İşte bunlardan sonra Mustafa İça Kütahyaspor’u kara listeye aldı ve bir daha asla Kütahyaspor’a destek vermedi.

Kütahyaspor Süper Amatörde önceki sezon kaleci antrenörü olan Murat Şen ile teknik direktör olarak anlaşırken Emrah Dağ’ı Tavşanlı Linyitspor’a, Ahmet Kılıçarslan’ı ise Gençlerbirliği’ne sattı. Derviş Hüseyin Güner, Cihat Öztürk, Halil İbrahim Çakır, Kadir Güren, İsmet Benli, Şaban Maral gibi genç ve gelecek vadeden iskelet kadronun üzerine Göksel Demirel, Engin Kaplan, Ömer Utku Özenç, Alperhan Gökdemir,Mehmet Veysel Karaca, Hüseyin Çoktiryaki gibi profesyonel lig deneyimi bulunan futbolcular alındı. Kütahyaspor Süper Amatöre fırtına gibi girdi. Farklı skorlarla alınan rahat galibiyetler, kalesinde gol dahi görmeyen bir Kütahyaspor vardı. Derken ağaç kökünden çatırdadı. Ligin iddialı takımı Şekerspor ile oynanacak maça giden taraftarlar gördükleri karşısında şok oldu. Derviş, Cihat ve Kadir dışındaki futbolcular sahada yoktu. Kütahyaspor kadrosu dağılmıştı.

Oyuncuların Murat Şen’i istemeyiz demesine rağmen esas sıkıntının bu olmadığı dile getirildi. Kütahyaspor otopark gelirleri de Belediye tarafından kesilmişti ve oyunculara verilen maddi vaatler yerine getirilememişti. Takımın tecrübeli oyuncularının da bazı kişilerle görüştüğü ve takımı sabote ettiği bilgisi dönemin yöneticileri tarafından verildi. Genç İsmet bile sahaya çıkmayı kabul etmemiş, Kütahyaspor minik takımından takviyelerle sahada yer almıştı. Şekerspor o gün maçı 6-1 kazanırken Derviş’in şeref golü tribünleri hırstan ağlatmıştı.

Kütahyaspor o sezon bir daha toparlanamadı. Giden oyunculardan bir kaçı ilerleyen zamanda geri gelse de esas kadronun güçlü ayakları dönmediler. Kütahyaspor devre arasında Ali Kanbur, Hasan Tosun, Hakan Varnalıoğlu, Ramazan Salmanlı gibi birkaç takviye yaparak ikinci yarı ligi düşme korkusu yaşamadan bitirdi. Lakin Süper Amatörde yaşanan bu acı tablo, Kütahyaspor severleri içten yaraladı.

2009-2010 Sezonu başlarken ise bir sonraki sene Bölgesel Amatör Lig adı altında bir lig kurulacağı ve Kütahya’nın bu ligde 3 takımla yer alacağı bildirildi. Buna göre Süper Amatör Ligde ilk 3 sırada yer alan takımlar bu ligde yer alacaklardı. Ali Okçu'nun geçen sezon olduğu gibi yine başkanlık koltuğunda oturduğu Kütahyaspor, yeniden Murat Şen ile anlaşarak çoğu Dumlupınar Üniversitesi’ne gelen gençlerden takım kurdu.

Yunus Buzbuz, Murat Şahin, Erhan Özoğlu, Halil Mutlu, Alperhan Gökdemir, Alparslan Mutlubaba ve kaleci Sedat Çolak’ın yanı sıra Erman Özkan, Hasan Tosun, Kadir Güren, Ünal Arı, Taha Yasin Ersoy, Ömer Ankaralıgil gibi takımda kalan genç isimlerle Kütahyaspor lige başladı. Gaybiefendi ve Şekerspor ise çok daha tecrübeli ekiplerle mutlak şampiyonluk amacıyla lige girdiler.

Kütahyaspor genç kadrosuyla Murat Şen-Hidayet Arı önderliğinde başarılı maçlar oynadı ve iyi skorlar aldı. Şekerspor ve Gaybiefendi’nin ardından ligi 3.sırada tamamlayarak da BAL Ligine adım atarak 2 senelik yerel lig macerasına son verdi. Tabi o sezon 3.Lige çıkmak için Afyon’daki yükselme maçlarına da katıldık. Ancak Denizli ekibi Yeşilköyspor’a ilk maçta 1-0 elendik. Bundan sonraki yazı dizimizde artık gediklisi olduğumuz BAL Ligi maceralarımıza giriş yapacağız.

Perşembe, 28 Mayıs 2020 00:08 tarihinde güncellendi
 

ZİYARETÇİ SAYACI

BUGÜN308
DÜN611
BU HAFTA4519
BU AY15931
TOPLAM4470477

jbc vcounter

Şu An Kaç Kişiyiz

Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi
Powered by ArtTree

İletişim