NOSTALJİ-9 DÜZCESPOR 2 KÜTAHYASPOR 0 (08.03.2015)
Perşembe, 28 Mayıs 2020 00:28

08.03.2015
DÜZCESPOR 2-0 KÜTAHYASPOR


Kütahyaspor 4 Yıl Başkanlık yapan Ahmet Tekdemir döneminde, Mustafa İça Başkanlığındaki Belediye’den destek bulamamış ve kısıtlı imkanlarla yağıyla kavrulmuştu. Buna rağmen 4 sezonda da zirve mücadelesi vermiş bir kez Play-Off’u penaltılarla kaybedip hep ufak eksiklerden lig atlayamamıştı. Tekdemir takımın 5 eksiği varsa bunları biliyor ama imkanlar sebebiyle üçünü giderebiliyordu. Ahmet Tekdemir bunun sonucunda Mart Ayı yerel seçimlerinde ilk kez siyasi görüşünü belli ederek MHP Belediye Başkan Adayı Alim Işık’ın yanında yer aldı. Işık’ın Kütahyaspor konusunda projeleri vardı. Seçimlerde Alim Işık uzun süre önde gitse de son açılan sandıklarla beraber AK Parti Belediye Başkan Adayı Kamil Saraçoğlu Kütahya’nın yeni Belediye Başkanı oldu.

Saraçoğlu’nun yardımcıları arasında Kütahyaspor’a ilgisi olan Murat Arık’ın yanı sıra Kütahyaspor sevgisi babadan gelen, kardeşiyle birlikte Kütahyaspor’un yıllarca tribününde yer alan Mehmet Özdoğan da vardı. Elbette onların da Kütahyaspor’u göz ardı etmesi düşünülemezdi. Özellikle İça’nın 2.Döneminde neredeyse sıfır destek alan Kütahyaspor için artık güzel şeyler olacak gibiydi.

Mehmet Özdoğan’ın yürüttüğü çalışmalar sonrasında rakip partiden taraf görünen Ahmet Tekdemir’den kongre kararı alması istendi. Tekdemir’de Kütahyaspor’un önünü açmak, Belediye desteği ve güçlü yönetime kavuşması için bunu yaptı. Sadık Değirmencioğlu Başkanlığında oldukça güçlü bir yönetim kurulu oluştu. Ancak Değirmencioğlu’nu kağıt üzerinde görsekte Kütahyaspor ile ilgili tüm kararları alan ve takımı yöneten Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Özdoğan’dı.

Önceki sezon BAL ölüm grubunda muhteşem sezon geçiren Kütahyaspor’un birkaç eksiğini tamamlayarak artık hedefi ıskalamayacağı düşünülüyordu. Ancak Mehmet Özdoğan bu konuda çok rahat davranıyor ve 33 gol atan Ersin Aksaç’ın bile fazla büyütüldüğünü söyleyerek pek istekli adımlar atmıyordu. Uzun süre Kütahyaspor’da kalmak için teklif bekleyen Ersin, öylesine yapılan teklif sonrasında istemeyerek de olsa Kütahyaspor ile yollarını ayırıp Sinan Vardar’ın Başkan olduğu Somaspor’a gidiyordu.

Sportif Direktör olarak Tavşanlı Linyitspor ile özdeşleşmiş Murat Eran göreve getirildi. Teknik Direktör Hikmet Demirbilek ve yardımcısı Efrahim Alkın ile yeniden anlaşıldı.
Ahmet Ölçen, Ahmet Özsülün, Osman Seferoğlu, Hüseyin Derviş Güner, Batuhan Öz ve Cihat Öztürk takımda kaldı. Transferler yapılmaya başlandı. Tecrübeli sağbek Muharrem Kaya, Bodrum’dan eski oyuncumuz İsmet Benli, Ortaca’dan Muhammet Mustafa Doğan, Uşakspor’dan eski oyuncumuz Selim Açıkbaş, Ünyespor’dan Ahmet Kılıçarslan, Foça’nın on numarası Emre Demirbaş ve Tavşanlı Linyitspor’un PTT’de oynadığı yıllarda defansının belkemiği olan Tekirdağspor’dan Tanju Yavuz takıma katıldı. Kestel’den Yakup Yıldız, Edirne’den Ali Tayfun Akbey gibi isimler de transfer edilmişti. Esas transfer hedefi ise Abdi Aktaş’tı. Yıllardır Tavşanlı’da oynayan Kütahyaspor’un unutulmaz golcüsü için Özdoğan çok istekliydi. Ersin konusunda ağırdan alınma sebebi de esasen buydu.

Derken henüz idmanlar başlamadan sürpriz bir kararla Hikmet Demirbilek ile yollar ayrıldı. Bir önceki sezon 2.Ligde Gümüşhanespor’u çalıştıran ve Torbalı, Isparta, Aydın, Nazilli gibi profesyonel takımlarda görev yapan Kütahyalı ve eski futbolcumuz olan Murat Gürkan Zora teknik direktörlüğe getirildi.

Zora geldikten sonra eksik gördüğü mevkilere; Çine Madran’dan Nazmi Candoğan, Çatalhüyük Çumra’dan Yusuf Bozkır, Sincan Belediye’den Melih Açıkel, Çanakkale Dardanelspor’dan Taner Çekiç, Akhisarspor’dan Lütfü Berk Üren, Antalyaspor’dan Uğur Aydın ve Vanspor’dan Ersoy Yılmaz ile Tavşanlı’dan genç Abdulgani Usluer transfer edildi.
Yönetimin Abdi Aktaş isteği de gerçekleşince Ali Tayfun Akbey takımdan ayrılmak istedi ve ayrıldı. Yakup Yıldız da teknik heyet raporuyla lige başlamadan ayrıldı.

Yönetim ve hoca konusunda çok fazla gelişme olduğu için bu sezonun girişini uzun tuttuk. Gelelim lige; Gürkan Zora öncülüğünde Kütahyaspor 5.senesini geçireceği BAL Ligine ilk kez deneyimli bir hocayla başlıyordu ve dört sezondur hep puan kayıpları ile lige başlanıyor, sonradan lige tutunuluyordu.

İlk hafta güçlü Beyköy’ü 1-0, ikinci hafta yıllardır belalımız olan Sağlıkspor’u deplasmanda 1-0 yenerken golleri Osman Seferoğlu ile buluyorduk.

Üçüncü hafta Karasu karşısında 1-0 geriye düşsekte Nazmi ve Derviş ile maçı çevirip 3 maç 9 puanla lige kayıpsız başlıyorduk.

4.Hafta Çıksalın deplasmanının ilk dakikalarında Derviş ile öne geçip ikinci devre daha sonra yolu Kütahya’ya düşecek olan Osman Atalay Demirtaş’ın golüne mani olamayarak 1-1 berabere kalarak ilk puanımızı kaybediyorduk.

Kütahyaspor daha sonra devre sonuna kadar çıktığı 9 maçta 6 galibiyet 3 beraberlik alırken kalesinde hiç gol görmüyordu. Yani ilk devre Kütahyaspor kalesinde yalnızca 2 gol görmüştü.
Kütahyaspor 31, Düzcespor 28, Karasuspor ise 26 puanla ilk devreyi bitirdiler. 21 Puanla 7.sırada yer alan Çıksalın’ın ise çıkışı ikinci devre başlayacaktı.

Kütahyaspor BAL Liginde ilk kez devreyi lider kapatıyor ve grubu da zaten çoğu haftada lider geçiyordu. Kalede Ahmet Ölçen sağda Muharrem Kaya solda İsmet Benli savunma merkezinde Tanju-Nazmi ve önlerinde Selim-Ahmet Özsülün’lü takım çoğu maçta rakibi ceza sahasına bile sokmuyor, maç kaybetmesi mucizelere bağlı görünüyordu.

Ancak 0-0 biten Düzcespor, Arifiye Kalaycı (penaltı kaçırdık) ve Serdivan maçları da takımın golcü ihtiyacı olduğunu net şekilde gösteriyordu. Abdi Aktaş ilk devre bittiğinde henüz golle tanışamamıştı.

Devre arasında Gürkan Zora kaliteli bir golcü alınmasını istedi ancak yönetim bu takım her türlü ligden çıkar, fazla masrafa gerek yok görüşünü savundu.

Solbek Muhammet Mustafa Doğan, İsmet’i kesemeyince ligin ilk haftalarında Eğirdirspor’a gitmişti. Muharrem Kaya Yozgatspor’a , Uğur Aydın’da Kepez’e gittiler. Devre arasında Kütahyaspor; Beyköy’den sağbek İlhan Aydın, Afjet Afyon’dan Ömer Altınay, Eskişehir Demir’den Turgut Yetük ve Akhisar’dan genç Murat Karabatak’ı kadroya kattı. Sakatlıklardan bir türlü kurtulamayan, Zora’nın çok güvendiği genç Taner Çekiç’te Eskişehir Demir’e verildi.

Ancak ikinci yarı iyi başlamadı. Beyköy ve Sağlıkspor ile 0-0 berabere kalınınca apar topar golcü aranmaya başlandı. 3.Lig Gölcükspor’dan, Gürkan Zora’nın eski öğrencisi Umut Akpınar transfer edildi.

Kütahyaspor 4 puan kaybına karşın 1 puan farkla yine liderdi. Zorlu Karasu deplasmanına gidildi. Taraftarlarımıza, hocamıza ve takımımıza taşlarla saldırılan ve saatlerce rehin kalınan Karasu’da Osman ve yeni golcü Umut ile 2-0 kazanıyorduk.

Kütahyaspor bir sonraki hafta en son golünü yediği Çıksalın’ı evinde ağırladı ve tam yarım devre takım kalesinde gol görmemiş, toplamda ise yalnızca 2 gol yemişti. BAL’da en uzun süre gol yememe rekorunu da bir daha kolay kolay kimsenin kıramayacağı şekilde Ahmet Ölçen kırmıştı. Kütahyaspor baskın oynadığı maçta yine gol sorununu aşamıyor ve 0-0 giden maçın son saniyelerinde tüm riskleri alıp ileri çıkan takım kontradan golü yiyor ve 1-0 mağlup olarak sezonun ilk mağlubiyetini Çıksalın’dan alıyordu. Bu grupta Kütahyaspor’u aslında yolundan edecek rakip yoktu, takımın tek rakibi kendisiydi. Murat Gürkan Zora, sürekli maçlarda tribünde gördüğü Cengiz Seçsev’i bu maçta da görünce hazır mağlup olmuşken herkes rahatlasın diyerek görevden istifa etti. Murat Eran, Tavşanlı’da 3.Lig şampiyonluğu yaşadığı ve aklı sezon başından beri onda olan Cengiz Seçsev’i hemen göreve getirdi.

Ancak Seçsev’e lisans çıkartılmadı, takımı çalıştırıp tribünden yönetti. Kütahya onunla gittiği ilk maçta Sultangazi’ye deplasmanda 1-0 mağlup oldu. Kıbrıscık’ı 3-0, Arifiye’yi Abdi’nin 90+4’de penaltısıyla 1-0 yendik. 20 Hafta sonunda 42 Puanlı Kütahyaspor lider, aynı puanlı Sultangazi 2. ve Düzcespor 41 puanla 3.sıradaydı. İlk devrenin orta sıra takımı Çıksalın’da 40 puana ulaşarak şampiyonluk yarışına dahil olmuştu.

Kütahyaspor, Düzcespor’a konuk olacaktı. Bu sezonun finali gibi olan maça Kütahyaspor yönetiminden sayılı kişiler gitti. Takımda ödemelerin düzenli yapılmadığı, idman boykotu olduğu, yönetimin oyuncularla arasının açıldığı hatırlanan bazı tatsızlıklar. Zaten ikinci devredeki düşüşün esas nedenleri de bunlardı. Kütahya, Düzcelilerin stadı hınca hınç doldurup hakemi baskı altına aldığı, kenetlendiği bu maçta Abdi ve Cihat’ın kırmızı kart görmesiyle 9 kişi kalmış ve maçı da biri penaltıdan iki golle 2-0 kaybetmişti.

Bu sezon ilk kez bir maçta iki gol yemiş zaten toplamda kalemizde 4 gol görmüştük.

Liderliği kaptırdık ve onca zaman getirmek için uğraşılan Cengiz Seçsev liderliği kaptırdıktan sonra 4 haftalık kısa maceraya son verdi. Kalan 5 maç için radikal kararlar alındı. Tekdemir döneminde takıma büyük mesai harcayan genel kaptan Mustafa Akar ile Hikmet Demirbilek çağrıldı, savunmanın önemli ismi Tanju Yavuz kadro dışı bırakıldı. Kütahyaspor; Eskişehir Demir’i, Dikilitaş ve Avcılar’ı 1-0 geçip, Dpü’yi 2-1 ve son maçta Serdivan’ı 2-0 geçti 5 maçta 15 puan topladı. Ancak Düzcespor’da bu periyotta takılmayınca 59 puanla 3.Lige yükseldi. 58 puanlı Sultangazi’nin ardından 57 puanlı Kütahyaspor 5.sezonunda 3.kez BAL Ligini üçüncü sırada tamamlayarak hedefi ıskaladı. 26 Maçta 7 gol yiyen Kütahyaspor’un tarihinde kalesinde en az gol gördüğü sezon olarak kayıtlara geçen bu sezon, Düzcespor’a elimizle hediye ettiğimiz bir şampiyonluk olarak hatırlanır ve halen hayıflanırız. Uğruna 33 Gol atan Ersin Aksaç’tan vazgeçilen Abdi Aktaş ise bu sezonu ikisi penaltıdan yanlnızca 3 golle tamamlıyorken, Kütahyaspor toplamda ise yalnızca 36 Gol atabiliyordu.

Perşembe, 28 Mayıs 2020 01:28 tarihinde güncellendi
 

ZİYARETÇİ SAYACI

BUGÜN336
DÜN602
BU HAFTA1581
BU AY16087
TOPLAM4450141

jbc vcounter

Şu An Kaç Kişiyiz

Şu anda 29 ziyaretçi çevrimiçi
Powered by ArtTree

İletişim